Puławy przejęły Gdańskie Fosfory

9 - Mar - 2011
tworzywa sztuczne

puławy przejęły gdańskie fosforyW poniedziałek (7 marca) akcjonariusze Zakładów Azotowych Puławy bez głosu sprzeciwu podjęli uchwałę zatwierdzającą przejęcie od Grupy Ciech Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych „Fosfory”.

To druga po przejęciu przez Zakłady Azotowe Tarnów kędzierzyńskiego ZAK-u duża transakcja konsolidująca polską branże chemiczną.

Przypomnijmy podczas ubiegłorocznej restrukturyzacji Grupy Ciech, ta postanowiła się pozbyć zbędnego z punktu widzenia spółki majątku. Jak tłumaczył nam prezes Ciechu Ryszard Kunicki, spółka musi się skupić na głównej sferze działalności.

Takie rozwiązanie miało dwie zalety, spółka pozbywała się majątku co do sposobu wykorzystania , którego miała wątpliwości, poprawiała także swoja sytuacje finansową.

Jesienią ubiegłego roku Puławy zdecydowały się na złożenie Ciechowi wiążącej oferty na zakup udziałów Fosforów. Po przeprowadzeniu negocjacji zarząd Ciechu 16 grudnia poinformował o przyjęciu oferty.

Decyzja zarządu Puław o złożeniu oferty była zgodna z przyjętą strategią biznesową zakładającą m.in. rozwój organiczny spółki i zwiększenie skali działalności poprzez wykorzystanie fuzji i przejęć w kraju i za granicą oraz rozwój portfela produktowego. Złożona oferta jest z tym w pełni zgodna.

– Procesy konsolidacyjne w Europie Zachodniej w sektorze chemicznym miały miejsce kilka dekad temu. Proces ten w Polsce również się rozpoczął. Zakłady Azotowe Puławy SA zdecydowały się sfinalizować zakup Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych. Pozytywnie oceniamy stan i pespektywy zakładu w Gdańsku oraz spółek dystrybucyjnych Agrochem, które za wyjątkiem kryzysowego roku, 2009, przez ostatnie dziesięć lat zawsze generowały dodatni zysk EBITDA – komentuje Paweł Jarczewski, prezes Puław

Wartość transakcji to ponad 107 mln zł. Zakup Fosforów sprawi, że Puławy rozszerzą ofertę produktową, a Ciech pozbędzie się zbędnego majątku.

Źródło: wnp.plWięcej informacji: , , , , , , , .

Azoty Tarnów wprowadzają nową

Od dzisiaj, 5 grudnia 2012 r. wszystkie spółki, tworzące Grupę ...

ARGUS ustanowił Bodo Möller Ch

Od chwili obecnej grupa Bodo Möller Chemie jest dystrybutorem wysokiej ...

ANWIL wśród najbardziej wiaryg

Z początkiem stycznia br. ANWIL S.A. otrzymał europejski Certyfikat AEO ...

Wesołych Świąt

Wszystkim czytelnikom serwisu Plastnet.pl jak również klientom oraz współpracownikom składamy ...

Polskie nawozy jadą w świat. J

W ostatnich tygodniach spółki chemiczne kilkakrotnie raportowały o podpisaniu umów ...

Reklama

  • Ciech
  • Zakłady Chemiczne Police