Mały, ale rewolucyjny krok na rynku gazu

6 - Wrz - 2011
tworzywa sztuczne

Kędzierzyński ZAK jest jedną z firm, które zarezerwowały część zdolności przesyłowych interkonektora w Lasowie koło Zgorzelca. Chodzi tylko o 40 mln m sześc. gazu rocznie, ale to bardzo ważny krok, w kierunku uwolnienia rynku gazu.

Obecnie Polska ma możliwość importowania przez Lasów nieco ponad 0,8 mld metrów sześc. gazu rocznie. Jednak mająca się rychło zakończyć rozbudowa interkonektora pozwoli na zwiększenie rocznego przesyłu do 1,5 mld m sześc.

W specjalnej procedurze Gaz-System zapytał, jakie firmy zainteresowane są skorzystaniem ze zwiększonych możliwości przesyłowych. Jedną z nich jest ZAK, który zarezerwował 40 mln m sześc. zdolności przesyłowych. To około 10 proc. całego rocznego zapotrzebowania ZAK-u na gaz.

Z pozoru wydaje się to niezbyt wiele, ale może odgrywać ważną rolę. W przypadku pojawienia się tańszego gazu w dostawach natychmiastowych w UE, ZAK będzie mógł go kupić i w ten sposób sporo zaoszczędzić. Takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości. Tyle ze wówczas nie było jak ewentualnie zakupionego gazu sprowadzić. Możliwość zakupu gazu na innych rynkach ułatwi opolskiemu zakładowi konkurować z zagranicznymi firmami.

Jak przyznaje prezes Grupy Kapitałowej Tarnów, w skład której wchodzi ZAK Jerzy Marciniak, kluczowy problem to nie ceny gazu (choć oczywiście ważny), lecz to, aby polskie spółki chemiczne nie płaciły za surowiec więcej niż konkurencja.

Rozbudowa Lasowa i zarezerwowane moce przesyłowe to ułatwiają.

Źródło: chemia.wnp.plWięcej informacji: , , , , , , , , , .

Azoty Tarnów wprowadzają nową

Od dzisiaj, 5 grudnia 2012 r. wszystkie spółki, tworzące Grupę ...

ARGUS ustanowił Bodo Möller Ch

Od chwili obecnej grupa Bodo Möller Chemie jest dystrybutorem wysokiej ...

ANWIL wśród najbardziej wiaryg

Z początkiem stycznia br. ANWIL S.A. otrzymał europejski Certyfikat AEO ...

Wesołych Świąt

Wszystkim czytelnikom serwisu Plastnet.pl jak również klientom oraz współpracownikom składamy ...

Polskie nawozy jadą w świat. J

W ostatnich tygodniach spółki chemiczne kilkakrotnie raportowały o podpisaniu umów ...

Reklama

  • Ciech
  • Zakłady Chemiczne Police